NICKIDAILY.PL / Polska Strona o Nicki Minaj
Jesteś właśnie na mobilnej wersji strony

17 Oct 2017  •  Autor: Malwina  •   Komentarze 0Po prawie dwutygodniowej ciszy Nicki na social mediach, w internecie ponownie pojawiło się jej imię! Raperka została twarzą jednej z kliku wersji okładek magazynu "The New York Times Style". Minaj pojawiła się tam w ramach "The Greats 2017". Zapraszamy do czytania przetłumaczonego artykułu, który napisała Roxane Gay. Życzymy miłego komentowania!

Dzień, w którym czekam w holu hotelu Ritz-Carlton w Battery Park City, aby poznać Nicki Minaj jest początkiem nowojorskiego Fashion Week'u. Jestem wcześnie i patrzę, jak stylistki wypychają z windy obszerny stojak, designerskich ubrań. Później dowiedziałam się, że pochodzą od Alexander'a Wang'a, i ubiorą w nie Minaj na pokaz projektanta.

W wejściu do holu znajduje się kolejny wybrzuszony stojak z ubraniami. Głębiej,w apartamencie znajduje się chudy stylista włosów, który ma bardzo długą, platynowo-blond perukę. Szczotkuje perukę tak starannie, tak pięknie, że przez chwilę chcę być tą peruką. Kilka kroków od jego subtelnej troski , makijażystka organizuje cienie, różne pędzelki oraz inne zawodowe narzędzia. Wszyscy mówią bardzo cichym szeptem.

Kiedy Minaj wychodzi z sąsiedniej komnaty, jest drobnym zdumieniem, noszącym puszysty biały szlafrok z nieumalowaną twarzą. Po tym, jak witamy się wzajemnie lekkim uściskiem dłoni, pyta, czy nie będę miała nic przeciwko, jeśli ozdobi swoje oczy kreskami. Tak naprawdę nie zadaje pytania, ani ja nie sprzeciwiam się. Siedzi w fotelu do makijażu, a makijażystka zaczyna używać czarnej kredki tworząc typową dla Nicki przesadną, wysokiej klasy, kocią kreskę.

Jestem oszołomiona liczbą osób, jaką Minaj ma do swojej dyspozycji. Spotykam również jej codziennego menadżera i osobistego asystenta - którzy są zupełnie innymi ludzi - oraz jej stylistyki. W holu tuż za apartamentem czekają krawcowi i parę innych ludzi, którzy pragną czasu Nicki. Jest ona środkiem grawitacji dla wielu profesjonalistów i dobrze sobie z tym radzi.

Po skończonym makijażu oka, Minaj siada na sąsiedniej kanapie, układając szlafrok na jej upodobanie. W jej sposobie siedzenia jest królewskość. To, że ma na sobie szlafrok, jest zupełnie nieistotne. Mimo wszystko królowa jest królową. Stylista zaczyna prezentować jej opcje na dwa wydarzenia, w których będzie uczestniczyć wieczorem - kolację i premierę książki. Pokazano jej przylegającą, przeźroczystą sukienkę z długim welonem, pięknie wzorzystą czarno-białą skórę, balmainową suknię i kilka innych opcji. Zachwycam się niezrównanym luksusem, zasadniczo mającym ukrytą ludzkość.

Wreszcie Minaj zwraca się do mnie, oferując mi całą uwagę i mówi: "Chcesz, żebyśmy zaczęli?" jakbyśmy przez cały ten czas czekali na mnie. Chcę zaklaskać z uznaniem. "Yasssss, queen", jak to mówią.

Przez cały okres swojej kariery, Minaj wykazała dyscyplinę i inteligencję, która jest rzadka wśród innych gwiazd muzyki popowej jej pokolenia. Ona ma to, co opisuje mi jako "czynnik X, który jest tylko rzeczą, której nie można umieścić w słowach." Onika Tanya Maraj urodziła się w 1982 roku w Saint James, Trynidad i Tobago, a w wieku 5 lat wyemigrowała do Queens, N.Y., wraz ze swoją rodziną . Zaczynała karierę muzyczną śpiewając z różnymi raperami i pracując w rozmaitych pracach. Kiedy była kelnerką, stale pisała teksty w notatniku, który służył jej do odbierania zamówień. W jej głosie słychać autentyczność, kiedy o tym wspomina.

"Mogłabym odebrać zamówienia klientów i do mojej głowy wpadłby mi pomysł na rap, chociażby dzięki temu co mieli na sobie, co powiedzieli czy zrobili. Poszłabym wtedy do kuchni, zapisała to, włożyła do mojego czarnego fartucha, a kiedy bym skończyła, wszystkie te papiery byłyby wszędzie porozrzucane."

Od tego czasu jej kariera była listą kamieni milowych. W 2009 roku była pierwszą kobietą, która podpisała kontrakt z Young Money, wytwórnią założoną przez Lil Wayne'a. Trzy mixtap'y i trzy albumy studyjne - "Pink Friday"w 2010 r., "Pink Friday: Roman Reloaded" w 2012 r. i "The Pinkprint" w 2014 r. Następnie w marcu 2017 r. Minaj prześcignęła Arethę Franklin w większości wejść (76) przez kobietę na Billboard Hot 100. Rekord Franklin trwał prawie 40 lat. Jest rzadką artystką hip-hopu, która z powodzeniem i długotrwale przekroczyła muzykę pop. Minaj, M.I.A. i Madonna wykonały singiel "Give Me All Your Luvin" na Super Bowl w 2012 roku. Kilka dni później występowała solo na Grammy Awards. Jej taneczna piosenka "Starships" pokryła się platyną aż się sześć razy. Nawiązała nawet współpracę z Arianą Grande w utworze "Side to Side" z 2016 r. i podczas gdy dobieranie do pary było niespodziewane, poprzez nadanego wcześniej Grande "zdrowego obrazu", piosenka pokryła się potrójną platyną. Minaj nie łagodzi jej zarozumiałości czy seksualności. Czasami, gdy śnię na jawie, dziwię się frazom "dick bicycle” i “If you wanna ménage I got a tricycle" z "Side to Side", które są tak cholernie mądre, zabawne i wulgarne, ale również trafne jak diabli dla piosenki Grande, którą kiedyś opisywano jako będącą "o jeździe prowadzącej do bolesności".

Muzyka Minaj charakteryzują naglące teksty, wyrzucane w szeregu głosów i akcentów. Jej rymy obejmują od odważnych i agresywnych, poprzez zalotne aż do pożądanych i podekscytowanych, ze szczyptą wzmocnienia kobiet. Szybkość jej rapowania jest często bez tchu, ale jej dykcja jest bez zarzutu. W jej pracy znajduje się inteligencja i przebiegły humor. Dla przykładu weźmy singel "Only" z roku 2014, gdzie Minaj rapuje: "My man full, he just ate, I don’t duck nobody but tape/ Yeah, that was a setup for a punch line on duct tape." Po prostu poszerzyła definicję hip-hopu, czyniąc go bardziej radosnym, energicznym i solidnym.

Nicki Minaj podróżuje także z przeziębieniem. To się zdarza. Kiedy się spotykałyśmy, przeoczyła próbę do nadchodzącego pokazu Philipp'a Plein'a z powodu choroby i leczenia Theraflu'em, NyQuil'em i resztą. Lecąc do Nowego Jorku, nic z tych rzeczy nie pomagała. Minaj była w Miami (gdzie obecnie spędza większość czasu), pracując nad swoim czwartym studyjnym albumem , którego tytuł na razie jest dobrze zabezpieczoną tajemnicą, ale jak sama mówi "super, super ikoniczny".

To właśnie czas spędzony w studio przyczynił się do początku jej przeziębienia - klimatyzacja zawsze włączana, wyłączana, a później znów włączana - błędny cykl kontroli klimatyzacji. Minaj skończyła na tym, że spędziła dwie noce w studio, ponieważ była to jedna z tych sesji, w której była w stanie "pisać, nagrywać, słuchać i być podekscytowana na wszystkich trzech etapach".

"Minęło wiele czasu, zanim dostałam się do tego miejsca" - mówi mi Minaj. "Dźwiękowo, wiem, jak brzmi album . Wiem, co ten album będzie oznaczał dla moich fanów. Ten album to wszystko w moim życiu, pełny krąg, a ja naprawdę jestem szczerze szczęśliwa. To sprawia wrażenie jakiejś uroczystości. Ostatni album, "The Pinkprint", był prawie jak mój pamiętnik, zamykający rozdział na temat pewnych rzeczy, nie wiedząc, czy byłam szczęśliwa czy smutna rozpoczęciem nowych rozdziałów. Naprawdę pisałam o poczuciu niepewności. Teraz mogę ci powiedzieć, co stało się przez ostatnie dwa lata mojego życia. Wiem kim jestem. Dostaję Nicki Minaj z tym albumem i kocham ją!"

Wzierunek publiczny Nicki jest starannie strzeżony. Tabloidy ściśle śledzą jej życie zawodowe i osobiste, a ja powstrzymuję się przed pytaniem o jej byłego - Safaree Samuels, który pojawił się w "Love & Hip Hop", albo czy kiedykolwiek dałaby szansę Drake'owi. (Bardzo się powstrzymuję). Nie wiem, czy ktokolwiek, poza jej wewnętrznym kręgiem, wie, kim naprawdę jest Nicki Minaj.

Ta nieuchwytność jest połączona z jej fascynującym katalogiem alter ego, w tym Harajuku Barbie (modna osoba z obsesją na punkcie różowego, najdłużej istniejąca persona Minaj), Nicki Teresa (znanej jako "uzdrowicielka") i seksualnie dobtina Nicki Lewinsky. Jest nawet męska osobowość, Roman Zolanski, nieco przesadzona wersja Minaj. Nicki ma zasięg wokalny, który może przechodzić z wysokiego tonu do grymasu w kilku wersach. W obu, muzycznych i regularnych rozmowach, lubi grać z akcentami, oferując dolinową dziewczynę lub wyspiarską gwarę. Podczas czasu, który razem spędziłyśmy, kilka razy zmieniła wymowę na brytyjski akcent, a potem bez wysiłku powróciła do swojego normalnego głosu. W miejscach publicznych, często nosi robiący wrażenie makijaż, stroje i tęczową perukę, co oznacza, że ​​gra zarówno na scenie jak i poza nią. Nie ma żadnego konkretnego punktu podczas naszej rozmowy gdzie Minaj prezentuje nic, ale absolutną samoświadomość. Przerywa krótko, zanim odpowie na moje pytania, tak jakby obliczała każdy możliwy wynik do wszystkiego, co mówi. Pod koniec wywiadu, jestem pod wrażeniem jej ogromnej inteligencji.

Najbardziej jest jednak ożywiona i nierozważna, gdy rozmawia o muzyce, oraz myśli o niej na bardzo głębokie i skomplikowane sposoby. Ma bardzo dobitną opinie na temat, co jest potrzebne do stworzenia dobrego rapera,

Czy brzmisz inteligentnie? Czy twoje flow się zmienia? Czy umiesz panować nad beatem? Słucham takich rzeczy." Jay-Z, Lil Wayne, Foxy Brown "To trójka, którą mam zawsze w głowie, kiedy coś piszę. Bardzo na mnie wpływają. Czuję jakbym była ich częścią"

Jestem ciekawy o kim myśli Minaj, że tak wpłynęła na siebie. Powiedziała mi, że dwa lata temu, Kanye West powiedział jej: " W każdej dziewczynie, która rapuje, słyszę Nicki." Nie zapytałem o kim mówił, ale to był tak wspaniały komplement. Ponieważ czasami myślisz, że jesteś jedyną, która słyszy takie rzeczy."

Można wyczuć, że Minaj jest na granicy kolejnej wielkiej chwili w swojej karierze i ona dobrze o tym wie. "To zdecydowanie najbardziej inspirujący, wolny i ekscytujący moment od czasu, kiedy zaczęłam wydawać płyty w wytwórni" mówi. Jest również głęboko zamyślona na temat swojej ewolucji jako artysta. Pytam czy przejście od robienia mixtapów do studyjnych albumów ustępuje radości tworzenia, a ona odpowiada: "Tak, ponieważ ... artyści robią to dla siebie. Nie będę winić wytwórni. Po prostu za dużo myślisz. Kiedy robisz swoją własną rzecz, czujesz się jakbyś mogła być sobą, mogła być szalona. Kiedy zaczniesz współpracować z firmą muzyczną, zaczniesz myśleć, że potrzebujesz większego rozgłosu. Chciałam wrócić do miejsca, w którym nie przewidywałam rzeczy tak wiele razy. Czasem prostota jest O.K."

Pytam ją, co musiało zadecydować o dotarciu do tego miejsca o nowych przekonaniach i ufnego jej instynktom. "Wierzę w mój dar z całego serca" mówi. Ale ta pewność siebie nie była łatwa do zdobycia. "Czasami budzę się i mówię:" Nie wiem, czy jestem w stanie to zrobić', wiesz? Miałam takie momenty. Miałam takie lata, gdzie po prostu zadawałam sobie pytanie "czy jestem wystarczająco dobra?" Ale Nicki wierzy w jej "zdolność do wytrzymania tego, co złamałoby normalną dziewczynę"mówi.

W tej chwili, w swojej karierze Minaj potrafi pogodzić się nieco z jej "walkami".
Kocham to, że musiałam przejść tak wiele przeszkód, aby dostać się tam, gdzie teraz jestem, bo czuję się zasłużona." Mówi szczerze o tym z czym się zmagała. "Na początku wszystko było tak bardzo przeciwko mnie: bycie czarną, bycie kobietą, bycie raperką. Niezależnie od tego, ile razy trafiałam na utwór z ulubionym M.C. ludzi i zatrzymywałam przez to swoje rzeczy, kultura nigdy nie wyglądała na taką, która chciała mi dać uznanie jako M.C. jako autorkę słów, jako pisarkę. Musiałam udowodniać sobie sto razy, podczas gdy faceci, którzy przybyli w tym samym czasie co ja, otrzymywali tytuły o wiele szybciej, bez żadnego przewidywania."

Jestem zdumiona tymi słowami, ponieważ słyszałam podobne opinie od innych, odnoszących sukcesy, kobiet w branżach dominujących przez mężczyzn - co oznacza, że ich wytrzymałość i wytrwałość przyczyniają się do ich wielkości. Ale przede wszystkim, Nicki jest wytrwała, ponieważ zawsze kontroluje swój zawód. Ani jej praca, ani jej sukces nie są przypadkowe. Kiedy kończymy rozmawiać i wychodzę z apartamentu, a na korytarzu jest więcej ludzi, czekając na ich czas z Nicki.

Name:
E-mail: (optional)
Smile: smile wink wassat tongue laughing sad angry crying 

| Forget Me
Content Management Powered by UTF-8 CuteNews